Goście

Do Miedzianki przyjadą:

Kamil Bałuk
Absolwent MISH, socjologii, filologii niderlandzkiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. 
Publikował w zbiorach książkowych Grzech jest kobietą i Tutaj drzwi trzeba otwierać powoli. Laureat piątej edycji Konkursu Stypendialnego im. R. Kapuścińskiego, kilkukrotnie nominowany do Nagrody Newsweeka im T. Torańskiej w kategorii „Młody Talent”. Jego debiut książkowy to Wszystkie dzieci Louisa.

Jacek Hugo-Bader
Dziennikarz i reporter od początku lat 90. związany z „Gazetą Wyborczą”.
Dwukrotny laureat nagrody Grand Press, laureat nagrody MediaTory 2016 w kategorii AuTORytet. W 2014 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Autor wielu reportaży z krajów byłego ZSRR, z których część ukazała się w tomie W rajskiej dolinie wśród zielska, a także książek: Biała gorączka, Dzienniki kołymskie, Długi film o miłości i Skucha (nominacja do Nagrody Literackiej Nike 2017).

Marcin Kącki
Reporter, redaktor „Dużego Formatu”, zdo­bywca tytułu Dziennikarza Roku w konkursie Grand Press 2007, dwóch nagród „Watergate” przyznawa­nych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikar­stwo śledcze”  i nagrody studentów dziennikarstwa „MediaTory”. Autor książek Lepperiada, Maestro. Historia milczenia, Białystok. Biała siła, czarna pamięć, za którą był nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz do nagrody MediaTory, Plaża za szafą oraz powieści Fak maj lajf.

Iza Klementowska
Reporterka i dziennikarka, publikowała m.in. w „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach Extra”, „Newsweeku”, „Kontynentach”, „Machinie”, „Sukcesie”, „Bluszczu” i „Nowym Dzienniku” (Nowy Jork). Jej teksty ukazały się w antologiach Swoją drogą, Pytania, których się nie zadaje, Odwaga jest kobietą. Autorka książek Samotność Portugalczyka (nominacja do Nagrody im. Teresy Torańskiej), Minuty. Reportaże o starości oraz Szkielet białego słonia.

Aleksandra Lipczak
Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiowała też filologię hiszpańską, polonistykę i studia bliskowschodnie. Publikowała m.in.
w „Gazecie Wyborczej”, „Wysokich Obcasach”, „Dużym Formacie”, „Polityce”. Nominowana do nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo specjalistyczne” za tekst Haruj całe życie, będziesz biedny. Laureatka czwartej edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej debiutancka książka to Ludzie z placu Słońca.

Cezary Łazarewicz
Publikował w  czołowych polskich tytułach prasowych, między innymi „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju” i „Polityce”. Autor zbioru reportaży Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie (2012), a także książek Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich (2013), Elegancki morderca (2015) i Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza (2017). Za reportaż Żeby nie było śladów (2016) otrzymał Nagrodę im. Oskara Haleckiego przyznawaną najlepszym książkom popularnonaukowym poświęconym historii Polski w XX wieku i Nagrodę MediaTory w kategorii Obserwator. Książka była również nominowana do nagrody Śląski Warzyn Literacki oraz do Nagrody Literackiej Nike, znalazła się też w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Włodzimierz Nowak
Od 1993 roku związany z „Gazetą Wyborczą”, wieloletni szef „Dużego Formatu”. Zdobywca Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 2009. Laureat Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Kazimierza Dziewanowskiego za cykl reportaży z Białorusi oraz Grand Press 2004 za reportaż Mój warszawski szał. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Kulturalną im. Georga Dehio. Jego zbiór polsko-niemieckich reportaży Obwód głowy znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike 2008, a najnowsza książka, Niemiec. Wszystkie ucieczki Zygfryda, otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Nike 2017.

Monika Piątkowska
Dziennikarka i pisarka. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim dziennikarstwo i politologię, pracowała w dziale reportażu „Gazety Wyborczej”. Autorka Życia przestępczego w przedwojennej Polsce, powieści Krakowska żałoba, zbioru opowiadań Nikczemne historie oraz zbiorów felietonów Talki w wielkim mieście i Talki z resztą (wraz z mężem Leszkiem Talko).

Filip Springer
Reporter i fotograf. Autor Miedzianki. Historii znikania, książek poświęconych przestrzeni i architekturze, współautor projektu „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego. Współpracuje z Instytutem Reportażu. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w kraju. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, czeski, rosyjski i węgierski.

Mariusz Szczygieł
Reporter i wydawca, przez wiele lat związany z „Gazetą Wyborczą” i jej reporterskim dodatkiem „Duży Format”, laureat m.in. Europejskiej Nagrody Literackiej 2009 za książkę Gottland, Nike Czytelników 2007. Zdobył tytuł Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press oraz Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego. W 2014 roku uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego książki tłumaczone są na 17 języków. Jest także autorem antologii reporterskich, w tym trzytomowej 100/XX. Antologii polskiego reportażu XX wieku. Założyciel Fundacji Instytut Reportażu.

Ewa Winnicka
studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1999 roku związana z „Polityką”, publikuje także w „Tygodniku Powszechnym”, włoskim „Internazionale” i „Dużym Formacie”. Dwukrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press za teksty o tematyce społecznej. Laureatka Okularów Równości – nagrody promującej walkę z wykluczeniem. Autorka książek: Londyńczycy, nominowanej do Nagrody „Gryfia”, Nowy Jork zbuntowany, Angole (Nominacja do Nagrody Literackiej Nike 2015 i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki) oraz Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson.

Teatr Improwizowany Klancyk
Powstał na początku 2006 roku i od tamtej pory zagrał setki spektakli w klubokawiarniach, scenach teatralnych i przestrzeniach, które niekoniecznie kojarzą się z teatrem. Grupa zaprasza do wspólnych improwizowanych występów muzyków, pisarzy i aktorów. W Miedziance Klancyk! zmierzy się z prawdą zamkniętą w reporterskich tekstach Marcina Kąckiego.